חדשות קידום אתרים

קטן זה גדול!

אחת הסיבות מדוע קידום אתרים היא כזו שיטת שיווק מצוינת היא העובדה כי עסק קטן יכול לתת פייט לעסקים גדולים.
תשוו את עלות SEO מול שיווק בכל מדיה אחרת. טלוויזיה? רדיו? עיתונות? כמה זה יעלה לכם לקבל חשיפה בינלאומית בערוצים הללו?

חוץ מקידום אתרים במנועי חיפוש ישנם עוד שלל יתרונות שיש לעסק קטן מול הגדולים ואמחיש זאת בעזרת אנלוגיה:

בואו ניקח סירות לדוגמא. אם תינתן לכם האפשרות להיות ספינה או סירת מרוץ במי תבחרו?
בסערה, קרוב לודאי שספינה תתמודד הרבה יותר טוב עם הגלים. אולם, לספינה יש כמה חסרונות. לוקח לה המון זמן לתמרן, היא דורשת צוות תחזוקה גדול, יקרה ומונוליתית.
סירת המרוץ, לעומת זאת, יכולה לתמרן ביעילות, לשנות כיוון הפלגה במהירות, דורשת רק אדם אחד לתחזוק, צורכת הרבה פחות דלק ומהירה.

העסק הקטן הוא כמו סירת מרוץ. עסק קטן יכול לעשות המון דברים שעסק גדול לא יכול לעשות. מהירות וקלילות הם הנשקים שלו.
כיצד ננצל את יתרונות הגודל?

1. נצלו את הנישה

עסק קטן יכול להתמקד בנישה מאד צרה ולהרוויח. עסקים גדולים, לרוב אינם יכולים לעשות זאת כי הם דורשים שוק גדול על מנת להיות רווחיים. התמקדו בנישות, מוגדרות היטב אשר אתם מתפקדים בהם היטב. התעלמו מכל השאר.
ברגע שזיהיתם את הנישה שלכם. משימת קידום האתר תהיה הרבה יותר קלה. האם באמת חשוב לקבל דירוג גבוה עבור מילות החיפוש הללו? ייתכן ולא. חשוב להיות מדורג גבוה רק עבור מילות החיפוש שרלוונטיות לנישה שלכם.
אך מה אם הנישה תחרותית? נסו לצמצם את הנישה שלכם או שנו אותה קצת. למשל, צימרים הוא שוק מאד תחרותי. צימרים בדרום הוא גם כן שוק תחרותי אך ברמה נמוכה יותר. מיקוד גיאוגראפי יכול מאד לעזור למקד את הנישה. ברור שתהיה תנועה מצומצמת יותר באתר. אך אם אתה בעל עסק קטן שממוקד פלח שוק מסוים, כמה תנועה אתה באמת צריך בשביל לייצר רווח.

2. צרו שותפויות אסטרטגיות

עסק קטן יכול בקלות ליצור שיתופי פעולה עם עסקים אחרים. אצל עסקים גדולים זה הרבה יותר איטי, מסורבל וכרוך בהמון בירוקרטיה והיקשרות לטווח ארוך.
אם שת"פ נשמע הגיוני עבור העסק שלכם, שקלו לעשות זאת גם במושגים של קידום אתרים. אם אתם משתפים פעולה עם חברה מסודרת בקשו שיכתבו על האתר שלכם כמה שורות וקישור קטן. שחררו הודעה לעיתונות אם אפשר. הקלו על השותפים שלכם לדבר עליכם והם יצרו את הקישורים כבר עבורכם.

3. הורידו תקורה

עסק קטן, בייחוד עסק אינטרנטי, יכול "לרוץ" כמעט על כלום. אתם צריכים מחשב, חיבור לאינטרנט, זמן והשקעה. בעוד עסקים גדולים עסוקים המון בהורדת עלויות וייעול משאבים אתם יכולים להתמקד בחקר טריטוריות אחרות. יש לשער שחברות גדולות שמנהלות קמפיינים PPC לצורך מיתוג קצת יורידו מנפח הפעילות שלהן, לכן יש לצפות שמחירי הקליקים ירדו בשנה הקרובה ואיתן תבוא האפשרות לעסקים קטנים יותר לנהל קמפיינים דלי תקציב יחסית לקהל יעד גדול.
כאשר אתם פונים לשוק גדול (ארה"ב), נהלו קמפיין PPC ניסיוני לאתר שלכם. לאחר שגיליתם מהם המילים שמביאות את מירב המכירות עליהם תתמקדו בקידום האתר שלכם.

4. ישיר ואישי

עסק קטן יכול להציע מומחיות בהתאמה ישירה ללקוח. הלקוח יכול לדבר ישירות עם האדם.חברה שמבצעת את כל ההחלטות. נראה אם תצליחו לעשות זאת עם עסק גדול. הרווח ללקוחות הוא עצום.
היו ישירים. לאנשים נמאס מחברות אנונימיות באינטרנט. עסק קטן יכול בקלות להפוך שירות ליותר אישי ובכך למהיר ויעיל יותר עבור הלקוח. בפרסום הדגישו את יתרונות העסק בשירות, זמינות, יעילות, מהירות.

5. אדפטציה…

אדפטציה הוא מושג ששאול מעולם הביולוגיה. אדפטציה (התאמה) היא יכולת המין להתאים עצמו לשינויי הסביבה. יכולת זו מניעה את השתנות המינים.
ולעניינינו…. עסק קטן, כמו סירת מרוץ, יכול לשנות כיוון במהירות. מחר, תוכלו לעשות משהו שונה לגמרי ממה שאתם עושים כיום. עסק גדול פשוט לא!
תמיד תהיו ערניים לשווקים חדשים ולשינויים בשווקים קיימים. תמיד חפשו אחר טרנדים רלוונטיים. השתמשו בכלי מילות המפתח של גוגל, ב google insight for search לחיפוש טרנדים ונישות חדשות.

6. קטן זו אסטרטגיה

החליטו איזה לקוח מביא לכם את הרווחים ותיפטרו מהשאר. במילים אחרות, בכוונה תישארו קטנים.

7. גמישות בתכנון ועיצוב

כל מי שאי פעם באתר תאגיד גדול ומבוסס יודע כמה קשה להפוך אותו מותאם למנועי חיפוש ועד כמה של נושא קידום אתרים נהייה בו מורכב. יש צרכים שצריך להתחשב בהם, צריך להתחשב בדעות הבעלים, לאנשי הקריאטיב יש את הגישה שלהם, למעצבי האתר יש את צורת העבודה שלהם ולא תמיד זה תואם את צרכי קידום האתר כי גם קשה להסביר לאנשים שאינם בתחום את היתרונות שבנושא.
זה קורה כל הזמן!!!
מצד שני ישנו עסק קטן שיוכל לשלב אסטרטגיית קידום אתרים ביתר קלות ויוכל להתחרות גם בעסקים גדולים.
נצלו את הגודל שלכם לטובתכם!

המשך webmaster chat - קידום אתרים

שאלה: האם גוגל מתכנן להראות לנו מיקומים ודירוגים עבור מילות מפתח ב 'כלי ניהול האתרים'?
מאט כץ: אנחנו כבר עושים זאת, עבור מספר מוגבל של מילות מפתח. אפשר לראות זאת ב "top search queries" בתוך הכלי למנהלי האתרים. למרות שבדרך כלל אנחנו לא מגיבים לגבי יישומים עתידיים, הרחבת יישום זה הוא בהחלט משהו שאנו שוקלים לעשות.

שאלה: שאלה לגבי מפת אתר: אם לאתר שלי יש מספר עצום של דפים, כמו amazon.com למשל, האם עלי לכלול כל דף ודף שברצוני לאנדקס בקובץ ה- sitemap בפורמט xml?
מאט כץ: תרגיש חופשי להשתמש ב sitemap בשביל לרשום את כל הדפים שלך באתר, בשביל זה הוא נועד. אולם, אם יש לך הרבה כתובות עבור תוכן אחד כדאי שתרשום את המועדף עליך.

שאלה: עד לאחרונה (חצי השנה האחרונה) דירוג גבוה היה מושג דרך הפצת מאמרים לספריות מאמרים. כעת מסתבר שזה כבר לא עובד כל כך. האם הקישורים מאתרי מאמרים כבר לא שווים כמו בעבר?
מאט כץ: מניסיוני, לא כל ספריית מאמרים היא מאיכות גבוהה. לפעמים אתה יכול לראות פשוט אתר מפוצץ בהעתקים של מאמרים וממש קשה למצוא תוכן מקורי באתר. חוויית המשתמש באתרים אלו יכולה להיות גם כן מפוקפקת. אם אתה חושב לעשות לעצמך יחסי ציבור, לא הייתי משתמש בספריות מאמרים כאופציה ראשונה. לפעמים כדאי להיות מוכר קצת לפני שקופצים להגיש טונות של מאמרים.

שאלה: תוכן כפול – כמה דומיינים ייחודיים יכולים להצביע על אותו תוכן בטרם זה הופך להיות בעיתי?
תשובה: הי, אני אשמח לעזור לך בנושא, אך אני לא בטוח מדוע אתה מגדיר זאת כתוכן כפול. לפי מה שכתבת נראה כי התוכן נמצא רק בדף אחד. זה די נפוץ שחברות קונות דומיינים שיש בהם שגיאות כתיב ומפנות באמצעות הפנית 301 לדומיין בעל השם התקין.

שאלה: עבור קידום אתרים, אני נוהג לשפר את דירוג האתר שלי על ידי הסרת מכשולים טכניים מהאתר. מהם התיקונים החשובים ביותר שיש לעשות באתר.
תשובה: בכדי לבדוק את "זחילות" (ידידותו כלפי הזחלן) האתר שלך, הייתי משתמש בתוכנה כמו Xenu's Link Sleuth. כך תקבל מבט כללי לגבי איך מנועי החיפוש רואים את האתר שלך ותראה נקודות בהם הזחלן יוכל להיתקע בלולאה.

המשך יבוא…..

הסוגיה המוסרית של מנוע החיפוש

פוסט קצר ומעניין שלקחתי מאתר seobook של אהרון וול בו הוא מצטט בקשר לשקר שקיים בביטוי "make good content" ובתרגום חופשי:

"….אם נעקוב אחר נתיב זה של "make good content"  בסופו של דבר מנוע החיפוש לא יצליח לספק את הסחורה. סיבה אפשרית היא ה"רעש" הנוראי שכבר קיים ברשת (יש המון המון זבל בחוץ) והסיבה העיקרית היא שמנוע החיפוש נהנה מכזה מונופול כך שהם לא יוכלו לסרב לשווקים חדשים ורווחיים.  בנקודה זו מקדמי אתרים לא ידעו מה לעשות יותר והרשת תהפך לביוב שגוגל כבר אומרת שהיא היום…."
ולראייה פרסום בתיבת gmail:

גוגל אדוורדס מודיעה על כלי מילות מפתח חדש!

גוגל הודיעה על יישום חדש (אומנם רק בשלב בטה) ומעניי ושמו Search-based keyword tool.

מה החידוש ?

אז ככה…נניח ואני בעל אתר המפנה גולשים לעמוד נחיתה מסויים דרך מערכתת גוגל אדוורדס. באילו מילות מפתח אשתמש כדי למקד את המודעות שלי (בכדי שיהיו רלוונטיות) לדף הנחיתה שלי ?

עד עכשיו, הייתי הולך לכלי מילות המפתח ומחפש ביטויים בעלי נפח חיפוש גבוה שקשורים למוצר אותו אני מוכר ומנחש פחות או יותר. עכשיו, גוגל עושה בשבילי את העבודה וביישום החדש, ניתן להזין את כתובת האתר שלכם וגוגל מחזיר לכם את הביטויים החשובים הרלוונטיים לאתר ולאילו דפים הם רלוונטיים כלומר, אם יש לי חנות . אוכל לדעת מהם המוצרים החמים ומילות החיפוש החמות אשר יביאו לי את מירב הלקוחות ולאילו דפי נחיתה ספציפיים להפנות כל מודעה. כך תהפוך המודעה רלוונטית יותר (וכך ישתפר גם ציון האיכות).

לדוגמא: אם ynet מעוניינים להפנות לקוחות נוספים דרך גוגל אדוורדס המערכת תפרוס בפניהם אפיקי פרסום מצויינים (מילות המפתח) ודפי נחיתה עבורם.